Ahenk Laboratuvarı
Kurumsal Hizmetler

Kargo ile Numune Gönderimi

Bireysel ve Kurumsal müşterilerimizin numune gönderimi için özel tasarlanmış, Ahenk Laboratuvarı numune transport çantalarını kullanması gerekmektedir. Kurumsal müşterilerimizin numune transportu için çanta ihtiyaçları laboratuvarımızın dışlab birimi tarafından takip edilmekte olup, anlaşmalı kargo firmaları ile düzenli olarak gönderilmektedir. Bireysel müşterilerimiz numune transport çantasını laboratuvarımız ile irtibata geçerek temin edebilirler.

Ahenk Laboratuvarı transport çantaları, su geçirmez dış yapısı, darbelere dayanıklı ve sıcaklığı muhafaza edecek özellikte tasarlanmış iç yapısı ile numunelerin en uygun koşulda laboratuvarımıza ulaşması için, özel olarak tasarlanmıştır.

Ahenk Numune Transport Çantası
Ahenk Numune Transport Çantası
Ahenk Numune Transport Çantası
Ahenk Numune Transport Çantası

Laboratuvarımıza örnek gönderirken, Laboratuvarımız tarafından size gönderilen (serum tüpü, patoloji kabı, idrar ve gaita kabı..vb.) malzemeleri kullanınız. Uygun olmayan örnek kapları ile gönderilen örneklerinin transport esnasında dökülmesi tetkiklerin gecikmesine neden olmaktadır.

Numune gönderimi için gerekli olan, sarf malzemelerin bitmesi veya azalması durumunda "Malzeme İstem Formu" nu doldurarak, çanta içerisindeki evrak bölümüne yerleştirmeniz veya faks ile laboratuvarımıza iletmeniz gerekmektedir. Herhangi bir karışıklığa sebep olmaması ve sarf malzeme gönderimlerinin takibi için, Malzeme İstem Formu olmadan yapılan talepler kabul edilmeyecektir. Malzeme İstem Formu’ nu web sitemizden indirebilir yada laboratuvarımızdan isteyebilirsiniz.

Çanta Hazırlama Talimatı

Ahenk Numune Transport Çantası Evrak Bölümü
Ahenk Numune Transport Çantası Evrak Bölümü
Ahenk Numune Transport Çantası Evrak Bölümü
Ahenk Numune Transport Çantası İç Bölüm
  • Kurumsal müşterilerimizde , kurumda çanta hazırlama ve gönderiminden sorumlu personel (dışlab, Kargo elemanı), çanta hazırlama ve kargo teslimini sağlayacaktır.
  • Çantamız içerisinde bulunan delikli sünger, tüplerin dik bir şekilde gelmesini ve çanta içindeki soğuk havanın sirkülasyonunu sağlamaktadır.
  • Çanta içinde yer alan Evrak bölümü yazan alan, istem formlarının gönderimi için kullanılmalıdır.
  • Numune gönderimi öncesi; Kurumsal müşterilerimizin, kendilerine iletilen Ahenk Laboratuvarı Test Listesi, web sitemiz de bulunan Test Listesi arama motorlarından testlere göre transport koşullarına uymaları gerekmektedir.
  • Bireysel müşterilerimizin laboratuvarımızın hasta kabul biriminden destek almaları gerekmektedir.
  • Çanta hazırlanırken yukarıdaki düzene göre hazırlanmalı, ayrıca ;
  • -20 derecede dondurulmuş numuneler, gönderilmeden önce buz kalıbına sarılarak gönderilmelidir.
  • 2-8 derecede gelmesi gereken numuneler çanta içerisindeki delikli süngere dik olarak yerleştirilmelidir.
  • Oda Isısında gönderimi gerekli olan numuneler de ise buz kalıbı konulmadan gönderilmelidir.
  • Çanta içinde süngerin orta kısmında yer alan buz kalıbı, numunelerin uygun ısıda gelmesi için gereklidir. Lütfen numune çantasında kullanacağınız buz kalıbını en az bir gece öncesinden dondurmanız ve kargo tesliminden hemen önce çantaya koymanız gerekmektedir.
  • Şehir dışı kurumsal müşterilerimize her ay, numune transport çantası ısı takibi için, ısı ölçer (datalogger ) ve Şehir Dışı Datalogger Takip Formu gönderilmektedir. Bu formun eksiksiz olarak doldurulması ve datalogger ile birlikte ilk kargo ile laboratuvarımıza geri gönderilmelidir.
  • Yapılan ısı ölçümleri ilgili birimler tarafından değerlendirilerek kayıt altına alınmaktadır.
  • Çantalarımızda yer alan siyah sünger ise numune yerleşiminden sonra kapak gibi kapatılarak, numunelerin ve buz aküsünün taşıma sırasında hareketini engeller.
  • Hazırlanan çantaların kapakları kapatılarak en kısa sürede transport elemanına teslim edilmelidir.
  • Numune transport çantalarının gönderimi esnasında, Kargo Takip Sistemindeki işleyişe mutlaka uyulmalıdır.

KARGO TAKİP SİSTEMİ

AMAÇ

Kargo ile numune, hasta sonucu ve sarf malzeme gönderimi sırasında yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçmek amacıyla oluşturulmuştur.

GENEL

01.02.2019 tarihinden itibaren,

  • Ahenk Laboratuvarı’na şehir dışından gönderilen numune transport çantalarının takibi,
  • Laboratuvarımızdan kurumunuza gönderilen numune transport çantaları ve sarf malzemelerin takibi,
  • Şehir dışı kurumlarda bulunan çanta sayılarının takibi,

e-posta sistemi üzerinden takip edilecek ve Kargo Takip Listesi ile kayıt altına alınacaktır.

Bu amaçla laboratuvarımız şehir dışı kurumlarına gönderdiği numune transport çantalarına kısa kod ve numara vererek kayıt altına almaktadır.

Kargoların takibi için kargotakip@ahenklab.com.tr e-posta adresinin kullanımı aktif hale getirilmiştir. Kargo ile numune gönderimi yapan şehir dışı kurumlarımız, örnek gönderiminden sorumlu personelleri, e-posta adresleri, kurum adı ile kayıt altına alınacaktır. İrtibat bilgisi değişikliği ve kargo ile ilgili konular dışında kargotakip@ahenklab.com.tr adresine e-posta gönderilmemesi önemle rica olunur.

İŞLEYİŞ

Laboratuvarımıza örnek gönderimi yapacak kurumlarımızın, numune transport çantası üzerinde bulunan kısa kod ve çanta numarasını (ÖRN: AHN 01, AHN 02) belirten bilgiyi aynı gün kargotakip@ahenklab.com.tr adresine iletmeleri yeterlidir. (Örnek: AHN 01 nolu çanta kargoya verilmiştir.)

Kargo takip personelimiz tarafından, e-postanız görüldüğünde kurumunuzun adı ve çanta takip no’su Kargo Takip Listesi’ne kayıt edilerek takip edilecektir.

Tarafınıza, e-postanızın ulaştığına dair geri dönüş yapılacaktır. Geri dönüş yapılmadığı durumlarda laboratuvarımız ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Kargo Takip sistemi ile kargo belirlenen sürede laboratuvarımıza ulaşmadığı durumlarda hızlı bir şekilde kargo firmaları ile irtibata geçilecektir.

Aynı şekilde laboratuvarımızdan size boş numune transport çantası, hasta sonucu veya sarf malzeme gönderimlerinde bilgilendirici e-posta gönderilecektir. Kargo kurumunuza ulaştığında kargotakip@ahenklab.com.tr adresine ulaştı bilgisinin verilmesi gerekmektedir.

Bu sistem sayesinde kargo firmalarının gecikmeleri, kargonun farklı bir adrese teslimi gibi durumlarda, içinde kıymetli hasta numunelerinin bulunduğu transport çantalarının takibi hızlı bir şekilde yapılacak olup doğacak olumsuz sonuçların önüne geçilmiş olunacaktır.

Laboratuvarımıza bilgi verilmeden gönderilen çantaların zamanında ulaşmaması veya kaybolması durumlarında laboratuvarımız sorumluluk kabul etmeyecektir.

Anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.