Ahenk Laboratuvarı
Test Teknoloji

Kalp Hastalıkları Riski ve LipoFit NMR Testi

Kalp Hastalıkları Riski ve LipoFit NMR Testi

LipoFit NMR Testi Nedir?

LipoFit NMR (Nükleer Manyetik Rezonans) Testi, kalp hastalığı riskini öngörmede kullanılan bir test olup birçok öncü sağlık merkezi tarafından kullanılmaktadır.

LipoFit NMR Lipid Panelleri Ne Gösterir?

Nükleer Manyetik Rezonans, LDL partikül sayı ve boyutunu hızlı ve doğrudan ölçer ve ayrıca HDL ve VLDL alt sınıflarının doğrudan ölçümü için gelişmiş spektroskopi kullanır. Bu ayrıntılı lipoprotein partikül bilgileri, klinisyenlere standart lipid paneli testine kıyasla daha etkili bireysel tedavi kararları vermelerine olanak tanır.1

LipoFit NMR Testi LDL-C, HDL-C, trigliseritler ve toplam kolesterol düzeyi gibi standart lipid panelini de gösterir. Ayrıca toplam LDL parçacıkları sayısını (LDL-P) değerlendirir. Bu test aynı zamanda LDL partiküllerini büyük ve küçük LDL parçacıklarına göre ayırır.2

Partikül Boyutları ve Kalp Hastalığı Riski
Partikül Boyutları ve Kalp Hastalığı Riski

Daha küçük boyuta sahip ve daha yoğun yapıdaki LDL partikülleri daha az miktarda antioksidan içermektedir.

Daha büyük boyuta sahip LDL partikülleri ise antioksidanlar açısından daha zengindir ve küçük, yoğun LDL'lerden daha çok oksitlenme riski taşırlar. Bu durum ateroskleroz ve yüksek kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir. 3,4

Bir kişi standart bir lipid paneli ile elde edilen sonuçlara göre yüksek LDL düzeyine (kötü kolesterole) sahip olabilir; fakat aynı zamanda total LDL-P ve küçük boyutlu LDL partiküllerinin sayısı düşük olduğundan dolayı onlarda kardiyovasküler hastalık riski çok düşük oranda izlenmiştir.

Diğer taraftan standart lipid panelinde birisi normal veya "sağlıklı" olarak değerlendirilmekte olan LDL düzeyine sahip olabilir; ancak yüksek küçük boyutlu LDL partiküllerine sahip olması kalp hastalığı riskini artırabilir.

LipoFit NMR Testinde Sonuçlar

LDL Altsınıfları

Nükleer Manyetik Rezonans üzerinde değerlendirilecek en önemli sayı total LDL-P'dir.

Total LDL-P düzeyi ve küçük boyutlu LDL partikülleri ne kadar yüksek olursa, kardiyovasküler hastalık riski o kadar yüksek olur.

Nükleer Manyetik Rezonans testinde LDL-P'nin optimal seviyeleri 1135 nmol/L'nin altındadır.

Optimal Değer 1000-1299 nmol/L
Sınırda - Yüksek Risk 1300-1599 nmol/L
Yüksek Risk 1600-2000 nmol/L
Çok Yüksek Risk > 2000 nmol/L

Nükleer Manyetik Rezonans ayrıca LDL’nin boyutunu da ölçerek küçük ve büyük boyuta sahip LDL miktarını ölçer.

Küçük LDL parçacıkları için normal veya sağlıklı düzey 634 nmol/L'nin altıdır.

Bunun üstünde herhangi bir sonuç yüksek bir risktir.

1500 nmol/L'nin üzerinde herhangi bir sonuç da çok yüksek risktir.

Optimal Değer < 634 nmol/L
Yüksek Risk 634 – 1500 nmol/L
Çok Yüksek Risk > 1500 nmol/L

Araştırmalar, yükselen küçük LDL partikül sayısının tek başına kalp krizi riskini %300 oranında artırabildiğini ve yüksek C-reaktif protein varlığında kalp krizi riskinin %600 daha yüksek olduğunu göstermiştir.5,6

HDL Altsınıfları

En faydalı HDL molekülü HDL 2b olarak adlandırılan "büyük" HDL'dir. Bu molekül plakadan kolesterolün taşınmasından sorumludur. Bu, ateroskleroz ve kalp hastalığını önlemede önemli bir koruyucudur.

Düşük HDL 2b düzeyi, genellikle düşük HDL seviyeleri ile birlikte görülür.

 • HDL düzeyi 40 mg/dL'nin altındaki kişilerde HDL 2b düşüklüğü,
 • HDL düzeyi 60 mg/dL'nin üstündeki kişilerde ise HDL 2b yüksekliği görülür.
 • Seviyeler 40-60 mg / dl arasında ise, Nükleer Manyetik Rezonans testi koruyucu HDL düzeyini belirlemek için yararlıdır. 7,8

Orta Yoğunluklu Lipoprotein

Orta yoğunluklu lipoprotein (IDL), Nükleer Manyetik Rezonans profili üzerinde önemli rol oynayan bir faktördür.

IDL, kalp krizi riskini değerlendirmeye katkısı büyüktür. IDL yüksekliği kandaki yağların fazla olduğunu gösterir.9,10

Bu lipoproteinler kan dolaşımında ne kadar uzun kalırsa o kadar çok okside olur. Bu durum, ateroskleroz gelişimini artıran plak oluşumuna yol açar.

LipoFit NMR Testi Kimler İçin Uygundur?

NMR LipoFit testi kardiyovasküler riski için standart lipid panelinden daha doğru sonuç verdiği için tercih edilir.

Araştırmalar, kalp krizi geçiren kişilerin %50'sinde mevcut kolesterol düzeylerinin normal değerlerde olduğunu göstermiştir.

Aşağıdaki durumlarda kardiyovasküler damar hastalıklarına maruz kalma riskini değerlendirmek için LipFit NMR testi gerekli olabilir:

 • Diyabet
 • Geçirilmiş kalp krizi
 • Ailede kalp krizi hikayesi
 • Yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Kardiyometabolik risk
 • Metabolik sendrom
 • Düşük HDL (dislipidemi)
 • Yüksek trigliserit
 1. Rankin NJ, Preiss D, Welsh P, Burgess KE, Nelson SM, Lawlor DA, Sattar N. The emergence of proton nuclear magnetic resonance metabolomics in the cardiovascular arena as viewed from a clinical perspective. Atherosclerosis. 2014 Nov;237(1):287-300.
 2. Soininen P, Kangas AJ, Würtz P, Suna T, Ala-Korpela M. Quantitative serum nuclear magnetic resonance metabolomics in cardiovascular epidemiology and genetics. Circ Cardiovasc Genet. 2015 Feb;8(1):192-206.
 3. Dreon DM, Fernstrom HA, Miller B, Krauss RM. Low-density lipoprotein subclass patterns and lipoprotein response to a reduced-fat diet in men. FASEB J. 1994 Jan;8(1):121-6.
 4. Krauss RM, Dreon DM. Low-density-lipoprotein subclasses and response to a low-fat diet in healthy men. Am J Clin Nutr. 1995 Aug;62(2):478S-487S.
 5. Lamarche B, Lemieux I, Després JP. The small, dense LDL phenotype and the risk of coronary heart disease: epidemiology, patho-physiology and therapeutic aspects. Diabetes Metab. 1999 Sep;25(3):199-211.
 6. Tsimikas S, Willerson JT, Ridker PM. C-reactive protein and other emerging blood biomarkers to optimize risk stratification of vulnerable patients. J Am Coll Cardiol. 2006 Apr 18;47(8 Suppl):C19-31.
 7. Colvin PL, Moriguchi E, Barrett PH, Parks JS, Rudel LL. Small HDL particles containing two apoA-I molecules are precursors in vivo to medium and large HDL particles containing three and four apoA-I molecules in nonhuman primates. J Lipid Res. 1999 Oct;40(10):1782-92.
 8. Colvin PL, Parks JS. Metabolism of high density lipoprotein subfractions. Curr Opin Lipidol. 1999 Aug;10(4):309-14.
 9. Tatami R, Mabuchi H, Ueda K, Ueda R, Haba T, Kametani T, Ito S, Koizumi J, Ohta M, Miyamoto S, Nakayama A, Kanaya H, Oiwake H, Genda A, Takeda R. Intermediate-density lipoprotein and cholesterol-rich very low density lipoprotein in angiographically determined coronary artery disease. Circulation. 1981 Dec;64(6):1174-84.
 10. Krauss RM. Relationship of intermediate and low-density lipoprotein subspecies to risk of coronary artery disease. Am Heart J. 1987 Feb;113(2 Pt 2):578-82.

Bu Konu Hakkında Uzmanımıza Sorun

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz